Korábbi híreink
Advent a marosszékiekkel
"Édes kicsi Jézusunk..."
A marosvásárhelyi Maros Művészegyüttes a Magyar Kollégium és a Hagyományok Háza szervezésében 2006. december 14. (csütörtök) 19 órakor a Budai Vígadóban (Hagyományok Háza) I. Corvin tér 8. karácsonyi programmal köszönti a néptánc iránt érdeklődő magyarországi közönséget.
Jegyek 1.500 Ft-ért kaphatók a helyszínen. (Elővételben a 201-50-17 telefonszámon.)
Kós Károly házai 6.
Wekerlei Székelykapu-Nap 2006.
Kedves Wekerlei Polgár-Társunk!
Olyan eseményre hívjuk Önt, a Wekerlei Székelykapu-Nap - 2. Wekerlei Gyermeknapra, amely wekerlei lokálpatrióták összefogásából született.
Hét évvel ezelőtt a Wekerlei Futóklub elhatározta, futóversenyt rendez itt, a Wekerlén. A verseny azután kinőtte magát: s ma már Wekerlei Székelykapu-Futásnak hívjuk, sőt, része lett az országos futóprogramnak is. Az is kiderült, hogy az eseményen megjelenő sportolók és a vendégek igénylik a kínálat bővítését. Így született meg a Wekerlei Székelykapu-Nap.
A Magyar Kollégium Kulturális Egyesület és a Wekerlei Futóklub összefogott, társrendezőként csatlakozott hozzájuk a Wekerlei Társaskör Egyesület is, s idén második alkalommal szervezik meg ezt a rendezvényt, ezúttal Wekerlei Székelykapu-Nap - 2. Wekerlei Gyermeknap címmel. S a rendezvény tovább gazdagodott: idén már az előző estén elkezdődik a program. Büszkék vagyunk arra, hogy kevés pénzből, de sok önként felajánlott, önzetlen munkából, a telep iránti szeretetből, összefogással született. A háttérben wekerleiek dolgoznak; a Kispesti Polgárőrség és a Kispesti Rendőrkapitányság munkatársai segítik a rendezvény nyugodt lebonyolítását; és a színpadon is csupa wekerlei, vagy kispesti művész lép majd fel.
Kapcsolódjék be Ön is! Ha segíteni akar az idei vagy a jövő évi rendezvény megszervezésében; vagy, ha úgy gondolja, hogy tud valami olyat, amit szívesen bemutatna a wekerlei közönség előtt, kérjük, jelentkezzék nálunk!
De, ha csak kikapcsolódni akar, barátokkal, ismerősökkel találkozni, akkor is jöjjön el!
Szeretettel várjuk a Kós Károly téren a Wekerlei Székelykapu-Nap - 2. Wekerlei Gyermeknapon 2006. május 21-én reggel 9 órától.
Romhányiné Kovács Mária, a Wekerlei Futóklub vezetője
Romhányi András, a Magyar Kollégium elnöke
Katona Áron Sándor, a Wekerlei Társaskör Egyesület elnöke
A Wekerlei Székelykapu-Nap - 2. Wekerlei Gyermek-nap programja
Kispest, Wekerle-telep, Kós Károly tér, 2006. május 20-21.
Május 20. (szombat)
17 órakor A Kós Károly házai 5 kiállítás megnyitója a Wekerlei Társaskörben
19 órakor "Wekerle-pódium". Kispesti zenetanárok hangversenye a Munkás Szent József Közösségi Házban
Május 21. (vasárnap)
Délelőtt
9 óra Ügyességi kerékpárverseny (A Kós Károly Általános Iskola udva-rán)
11 óra Wekerlei Székelykapu-Futás országos verseny (4,2 km)
Ovis-futás (400 m) (A Kós Károly téri székelykapu alatt)
Tűzoltó- és mentőautó-látogatás
Pulzus- és vérnyomásmérés, asztma- és allergia-tanácsadás
Délben
Karate- és jazz-tánc bemutató, bűvész, pantomim
Délután
13.00-tól A Kós Károly téren és a színpadon
Gólyalábasok toborzója. Pom-pom lányok műsora. Wekerlei amatőr előadók programja. Bohócműsor. A délelőtti versenyek eredményhirdetése, Zenés bűvészműsor. Gágogó együttes. Mese jelnyelven. Ritmikus gimnasztika bemutató. Dalok jelnyelven. Citeramuzsika (Kispest citeraegyüttes). Néptánc-műsor (Sziporka együttes). Népdalok. Cigányfolklór. A "Mutatványosok" pantomimműsora. Hastánc-bemutató. Jazz-tánc bemutató (A KMO Jazztánc csoportja). Akrobatikus rock and roll (Mustang SE). Kürt Band együttes. "István, a király" (Pászto-Rock együttes).
Kocsmazene (Calvados együttes)
Kézműves foglalkozás, árusok, wekerlei művészek, kocsmazene.
Barátok, szomszédok, ismerősök, ismeretlenek.
Wekerlei hangulat.
Rendezi a Wekerlei Futóklub a Magyar Kollégium és a Wekerlei Társaskör Egyesület
Együttműködő partnerek:
Kispesti Munkásotthon Művelődési Ház, Kós Károly Általános Iskola, Munkás Szent József Közösségi Ház, Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége, Wekerlei Gyer-mekház, Wekerlei Önkéntesek Köre
Főtámogató: Kispest Önkormányzata
Elmarad a Hargita 2005 turné
A Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes (Csíkszereda) a Magyar Kollégium (Budapest) szervezésében 2005 szeptemberében művészkörútra akart indulni. A tervek szerint a körút során a csoport meglátogatta volna Közép-Európa (Ausztria, Bosznia Hercegovina, Cseh Köztársaság, Horvátország, Magyarország, Románia, Szerbia-Montenegró, Szlovákia, Szlovénia, Ukrajna) magyarok-lakta vidékeit, hogy ott előadásokat tartson.
Egy ilyen eseménysorozat átfogó szervezést, sok munkát igénylő, nagy költségvetésű (14 millió forint) program. A kiadásoknak körülbelül egytizedét lehetett volna bevételekből fedezni. A fennmaradó részt a szervezők pályázatok útján és a házigazdák hozzájárulásai révén szerették volna előteremteni.
A szervezőmunka és a pályázatok írása rengeteg munkával járt. A Magyar Kollégium mintegy 500 munkaórát fordított erre a feladatra. Sokat dolgoztak az egyes országok helyi szervezői is, akik többségének sikerült is megszereznie a csoport vendéglátásához szükséges összeget.
A turné mégis elmarad! Bár a benyújtott pályázatok szám szerint sikeresek voltak, az elnyert összeg messze az elegendő alatt maradt. A legtöbb kuratórium támogatta ugyan a tevékenységet, de a megpályázott összegnek csak csupán 20-40%-át ítélte meg. (Ld. az alábbi kimutatást.) A ténylegesen elnyert összegből a művészkörutat egyszerűen nem lehet megvalósítani.
Szomorú és sajnálatos dolog, hogy egy ekkora méretű nemzeti, kulturális eseményt Magyarország különféle fórumai együtt sem képesek összesen 10 millió forint készpénzzel, illetve szolgáltatással támogatni.
A Magyar Kollégium mindazonáltal ezúton is köszöni mindazon szervezetek - felajánlott - támogatását, amelyek nem formálisan, hanem érdemben kívánták támogatni az eseménysorozatot.
Kár a sok munkáért, kár az elmaradt élményekért.
Ismét szegényebbek lettünk!
Kimutatás: támogatások
5. Budakalászi Találkozó - Két csodálatos nap
(2005. június 19.)
A Magyar Kollégium és a Magyar Művelődési Intézet szervezésében, a Nemzeti Kulturális Alapprogram támogatásával 2005. június 17-19-én immár ötödik alkalommal gyűltek össze a Budakalászi Faluházban a határon túli magyar kulturális civil szervezetek képviselői. A 8 országból (Bosznia-Hercegovina, Csehország, Horvátország, Románia, Szerbia és Montenegró, Szlovákia, Szlovénia, Ukrajna) érkezett 90 küldött 110 szervezetet képviselt. Mind mennyiségében, mind minőségében ez volt az eddigi legsikeresebb Budakalászi Találkozó.
A tanácskozáson tájékoztatót tartott dr. Avarkeszi Dezső kormánymegbízott a Szülőföld programról, a Szülőföld Alap törvényről, valamint a határon kívül élő magyarok anyaországba utazásának, itt-tartózkodásának, illetve honosításának méltányosabbá tétele érdekében - az állampolgársági és az idegenrendészeti törvény módosítására - előterjesztett javaslatokról. A résztvevők fórumon kaptak választ kérdéseikre Lakatos Mihály főosztályvezetőtől (Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma), C. Tóth János osztályvezetőtől (Határon Túli Magyarok Hivatala) és Egyed Albert titkárságvezetőtől (Magyar Művelődési Intézet). Három szekcióban (Civil szféra - politika, Ifjúság, Kitörési stratégiák) folyt az időszerű kérdések feldolgozása.
A küldöttek a tanácskozás végén Nyilatkozatot fogadtak el; egyben elhatározták, szövetséggé alakulnak, hogy érdekeiket hatékonyabban tudják érvényesíteni.
A krónikához hozzátartozik még az is, hogy a tanácskozás második estéjén a résztvevők együtt fogyasztották el a közös Kárpát-medencei kenyeret, amit a magukkal hozott lisztből, kovászból és sóból sütött a Faluház népművelője.
Az 5. Kárpát-medencei Kisebbségi Magyar Közművelődési Civil Szervezetek Fórumának Zárónyilatkozata
A Budakalászi Találkozón résztvevő 110 - romániai, szlovákiai, szerbia-montenegrói, horvátországi, bosznia-hercegovinai, ukrajnai, cseh- és morvaországi, szlovéniai - civil szervezet képviselői, a 2005. június 17-19. között tartott tanácskozás eredményeként kinyilatkoztatja:
1. Az 5. Kárpát-medencei Kisebbségi Magyar Közművelődési Civil Szervezetek Fóruma létrehozza a Kárpát-medencei Kisebbségi Magyar Közművelődési Civil Szervezetek Szövetségét, melynek ügyvezetői teendőinek elvégzésével megbízza Romhányi Andrást a Magyar Kollégium Kulturális Egyesület elnökét és Halász Pétert a Honismereti Szövetség elnökét.
2. Létfontosságúnak tartjuk, hogy e Szövetség a 6. Budakalászi Találkozón jogi státuszt nyerjen, melynek feltételeit a csatlakozni szándékozó civil szervezetek teremtik meg.
3. Szükségesnek tartjuk, hogy a Közép-Kelet európai régióban élő magyarság értékteremtő jelenlétéről mostani jogi és társadalmi helyzetéről, a kívánatos jövőképéről a térség egészében megfelelő információkat közvetítsen.
4. Nyomatékosan kérjük a támogatások elosztási rendszerének reformját, biztosítva ezáltal a civil szervezetek igényének és véleményének figyelembe vételét a döntéshozatalban.
5. Továbbra is ragaszkodunk az egységes magyar nemzethez való tartozás jogához, ezért felkérjük a mindenkori magyar kormányt, hogy mihamarabb találja meg a határon túli és határon belüli magyarokat egyformán megnyugtató erre vonatkozó megoldást, megadva áttelepedés nélkül a magyar állampolgárságot.
6. Kérjük a magyar kormányt a határon túli magyarság autonómia-törekvéseinek diplomáciai eszközökkel való hatékony támogatására, a területi, kulturális és személyi elvű autonómiaformák helyzetenkénti alkalmazásához.
7. Nehezményezzük az írott és elektronikus sajtó közömbösségét, távolmaradását.
8. Örömmel üdvözöljük az ifjúság szerepvállalását, melynek bizonyítéka az ifjúsági civil szervezetek hangsúlyos jelenléte a Fórumon.
9. Egyetértve a NKÖM felkérésével sürgetjük a Kárpát-medence épített magyar örökség regiszterének elkészítését, melyben az illetékes kormányzati szervek és civil szervezetek kölcsönösen partnerekké válnak.
10. A 2004. december 5-e után is bennünket a magyar identitástudat megőrzése és erősítése, a magyar nemzeti érzés ápolása, a keresztény értékrend fokozottabb érvényesítésének elve vezérel.
Tisztelettel köszönetet mondunk a Fórum szervezőinek és támogatóinak az 5. mérföldkő elérésének lehetőségéért.
Wekerlei Székelykapu-Nap
(2005. május 22.)
Hogy sokan legyünk...
A Magyar Kollégium és a Wekerlei Futóklub egész napos programot szervez a Pünkösdöt követő vasárnapon, május 22-én.
A Wekerlei Székelykapu-Nap igényes kikapcsolódási, szórakozási lehetőséget kínál a wekerlei lakosoknak, illetve az idelátogatóknak. A programok "a testnek és a léleknek" szólnak.
Délelőtt a sporté lesz a főszerep. Reggel 9-kor kezdődik az ügyességi kerékpárverseny. Ezalatt lehet nevezni az országos versenyként bejegyeztetett Wekerlei Székelykapu-Futásra, amelyet idén már harmadik alkalommal szervezi meg a Wekerlei Futóklub. A befutó és az eredményhirdetés között karate- és jazz-tánc bemutató segíti a résztvevőket túlélni a várakozás izgalmait. Egész délelőtt meg lehet látogatni az oda kivonuló mentő- és tűzoltóautót, de lehetőség lesz pulzus- és vérnyomásmérésre, asztmaallergia-szűrésre is.
Pont délben nyílik meg a Kós Károly házai 3. fényképkiállítás. Délután 3-kor világszenzációban lehet részük az érdeklődőknek: a térhatású televíziózásban élen járó wekerlei mérnök, Balogh Tibor mutatja be fejlesztésének legújabb eredményeit.
A Kós Károly téren ekkor kezdődik a kulturális program, amely főként kispesti előadókra épül. Lesz zenés gyermekműsor, akrobatikus rock and roll, hastánc és Shaolin kung-fu bemutató, de fellép egy citera- és egy néptánc-együttes, egy országos versenyen első helyezést elért ütős-együttes, lesz reggie- és kocsmazene. A gyerekeket kézműves foglalkozás is szórakozatja majd, és lesznek ott lovasrendőrök és kutyás rendőrök is.
A programok - jellegükből adódóan természetesen - ingyenesek.
A Magyar Kollégium és a Wekerlei Futóklub szeretettel vár minden érdeklődőt, akik jó hangulatban, gyönyörű környezetben szeretnének kikapcsolódni: sportolni, szórakozni egy verőfényes vasárnapon, május 22-én Kispesten, a Wekerle-telepi Kós Károly téren, a Székelykapu-Napon.
Információ: Romhányiné Kovács Mária (06-70/381-61-22)
CSÍKSOMLYÓI BÚCSÚ ZARÁNDOKLAT
(2005. május 12-16.)
Nyomtatható változat
A korábbi nagy sikerekre való tekintettel a Magyar Kollégium idén újra megszervezi a pünkösdi zarándokutat Csíksomlyóra. A résztvevők az út során megismerkedhetnek Erdély néhány kulturális értékével is.
Szállás: vendégszerető székely családoknál Zetelakán (2 ágyas szobák, fürdőszoba, angol WC).
Ellátás: reggeli és meleg vacsora a vendéglátó családnál, ebéd, csomagolt hideg élelem.
Utazás: luxus-autóbusszal.
Program:
1. nap: Utazás Erdélybe. Budapest - Szolnok - Ártánd, Bors - Nagyvárad - Királyhágó - Kolozsvár - Székelyudvarhely - Zetelaka.
2. nap: Kirándulás. Gyergyószárhegy, Gyergyószentmiklós, Gyilkos tó, Békási szoros
3. nap: Csíkszereda - Csíksomlyó. Részvétel a búcsún, a misén és a passión.
4. nap: Kirándulás a Hargitára, a székelyek szent hegyére. Zetelakai séta. Részvétel a gyalogos zarándoklatot megjárt zetelakai keresztalja megérkezésén, az ünnepélyes fogadáson.
5. nap: Utazás haza. Szejkefürdő - Farkaslaka - Korond (vásárlási lehetőség) - Marosvásárhely - Kőrösfő (vásárlási lehetőség).
Hazaérkezés a késő esti órákban.
Alternatív program a 2., 3. és 4. napon: zarándokút a zetelakai keresztaljával.
Részvételi díj: 35.900 Ft
Gyermekeknek (14 év alatt): 32.500 Ft
(Az ár a biztosítást nem tartalmazza.)
Jelentkezni lehet Romhányi Andrásnál: 1/28-28-445 vagy 06-30/297-40-21.
Tűzsziget
(2005. március 12.)
Hogy sokan legyünk...
A Tűzsziget Tiszamenti Nagycsaládosok Egyesülete 2005. március 12-én ünnepi közgyűléssel ünnepelte fennállásának 10. évfordulóját Adán (Ada, Szerbia és Montenegro), az I. Helyi Közösség székházában.
Az ünnepségen először Krizsán V. Vilmos elnök méltatta a nagycsaládosok erőfeszítéseit, társadalmi hasznosságukat, illetve számolt be az egyesület tízévi munkájáról. Majd Romhányi András a Magyar Kollégium Kulturális Egyesület elnöke tartott előadást "Magyar kultúrával Európába(n)" címmel. Az elismerő oklevelek átadása után a tagszervezetek vezetői, illetve Ada polgármestere köszöntötte a születésnapját ünneplő szervezetet. Végül helyi fiatalok kulturális műsorral köszöntötték a vendéget, amit Társasest (vacsora, zene, tombola) követett.
Isten éltesse a vajdasági nagycsaládosokat, s bízunk abban, hogy példájukat követik mások is...
Pályázati képzés
(Szamosújvár, 2005. március 5.)
A Magyar Kollégiummal és a Magyar Művelődési Intézet egynapos pályázati képzést tartott Szamosújvárott (Gherla, Románia). A helyi szervező - a Téka Kulturális Alapítvány - felhívására mintegy harminc érdeklődő, elsősorban pedagógus jelent meg az alapítvány székházában.
Romhányi András (a Magyar Kollégium Kulturális Egyesület elnöke ) "Jó tanácsok pályázóknak" című előadásával kezdődött a képzés, majd Filótás Lászlóné (a Nemzeti Kulturális Alapprogram Pályázati osztályának helyettes vezetője) beszélt a Nemzeti Kulturális Alapprogramról és határon túlról beérkezett pályázatokkal kapcsolatos tapasztalatokról. Ezután Kovács Lászlóné (a Trafó gazdasági igazgatója) a magyarországi pénzügyi rendszerről és a költségvetés tervezésének fortélyairól tartott előadást, végül Brüll Edit (a Budapesti Művelődési Központ igazgató helyettese) az EU-s pályázatokkal kapcsolatos nehézségekre hívta fel a hallgatóság figyelmét.
Ebéd után a résztvevők 5-6 fős csoportokban "pályázatokat" írtak, melyeket a jelenlévők együttesen értékeltek. Az igen jó hangulatú szeminárium nagyon alkalmas volt a hiányosságok pótlására.
Az elkövetkezendő időszakban a Mezőségen várhatóan több és jobb pályázatot írnak majd a Téka Kulturális Alapítvány szervezőmunkájának köszönhetően.
Pályázati képzés
(Pélmonostor, 2005. január 22.)
A Magyar Kollégium összefogva a Magyar Művelődési Intézettel egynapos pá-lyázati képzést tartott Pélmonostoron (Horvátország). A helyi szervező - a Magyar Egyesületek Szövetsége - felhívására közel húsz érdeklődő jelent meg a Szövetség székházában.
Juhász Sándor elnök köszöntötte a résztvevőket és rövid ismertetést tartott a horvátországi civil szféra helyzetéről, illetve a pályázási lehetőségekről. Az előadás-ból kiderült: Horvátországban egyelőre csak egyesületek megalakításra van lehető-ség; az alapítványok létrehozásának törvényi szabályozása még hiányzik. Horvátor-szágban nem írnak ki pályázatokat.
Ezután dr. Balázs Péter, a Magyar Kollégium Kulturális Egyesület Ellenőrző Bi-zottságának elnöke (a Magyar Alapítványi Központ igazgatója) ismertette a civil szfé-ra helyzetét, mozgásainak fő irányát; világszerte, Európában és Magyarországon, majd kifejtette a pályázatot kiíró szervezetek szempontjait is.
Ezt követően Romhányi András, a Magyar Kollégium Kulturális Egyesület elnö-ke közel két órás előadásában rengeteg, pályázással kapcsolatos tudnivalóval ismer-tette meg a résztvevőket. Rövid szünet után próbaképpen pályázási adatlapot töltöt-tek ki a jelenlévők, majd konzultáció következett.
Az első horvátországi pályázatírói képzés jól sikerült. Csak a fogadókészségen múlik, hogy lesz-e folytatása.